logo

Zastosowania dronów w rolnictwie

Rolnictwo to bardzo istotna branża gospodarki. W Polsce w rolnictwie dokonuje się swoista rewolucja. Coraz częściej, gospodarstwa poszerzają areał, specjalizują się w określonej dziedzinie produkcji.

Młodzi, wykształceni ludzie przejmują i modernizują farmy, wprowadzają najnowsze technologie i rolnictwo precyzyjne jako alternatywę rolnictwa opartego na dużej ilości chemii i nawozów. W mniejszych gospodarstwach stawiają na agroturystykę i promocję tradycyjnych przysmaków tworzonych na polskiej wsi.

Dlaczego drony są sprzymierzeńcem rolników?

Drony to coś co najczęściej kojarzymy z zabawkami, lataniem i robieniem zdjęć, niczym poważnym. Jednak tak naprawdę to nowe, wyspecjalizowane narzędzia pracy, zastępujące ludzi w miejscach niebezpiecznych czy trudno dostępnych. Pozwalają zajrzeć w obszary niewidoczne z ziemi, ocenić stan techniczny infrastruktury.

Zastosowania w rolnictwie to między innymi poniższe opcje.

  • Bardzo przydatne dokumentowanie szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. Miejsca trudno dostępne można dokładnie obejrzeć i sfotografować z góry, co pozwoli na prostsze uzyskanie odszkodowań (np. dziki buchtujące w wysokiej kukurydzy, gdy rozmiar szkód można zobaczyć dopiero podczas zbiorów, lot dronem i stworzenie mapy, daje możliwość przedstawienia udokumentowanego rozmiaru strat).
  • Pojawienie się kamer multispektralnych pozwala na ocenę poziomu wegetacji, określenie zapotrzebowania roślin na substancje odżywcze i wodę. Specjalne aplikacje wykorzystujące różne spektra barw dają możliwość znaczącego zmniejszenia zużycia nawozów i wody obniżając koszty produkcji i sprawiając, że rolnictwo precyzyjne to już teraźniejszość.
  • Śledzenie zmian w obrazie upraw pozwala szybko wykryć i zlokalizować rozwój choroby lub rozprzestrzenianie się szkodników, a to przekłada się na ograniczenie zużycia środków ochrony roślin. Są już dostępne aplikacje rozpoznające rozwój chwastów, określenie ich lokalizacji i punktowe zastosowanie herbicydów.
  • W specjalistycznych uprawach i sadownictwie drony są wykorzystywane do celowanych oprysków.
  • W szklarniach wielkopowierzchniowych przeprowadza się próby wykorzystywania dronów do zapylania roślin i precyzyjnych oprysków przeciw chorobom i szkodnikom.
  • Dron może być pomocny w gospodarstwach hodowlanych do inspekcji płotów i ogrodzeń na większych pastwiskach, szczególnie gdy znajdują się one na podmokłych terenach do których trudno dotrzeć pieszo lub samochodem.
  • Dla gospodarstw agroturystycznych może być sposobem na świetną reklamę organizowanych wydarzeń czy atrakcji. Publikując filmy i zdjęcia na forach społecznościowych dokumentujące różne aktywności gości, może stanowić kolejną atrakcje oferowaną w ramach usług dla klientów.
  • Zastosowanie kamer termowizyjnych daje możliwość znalezienia miejsc, którymi ucieka ciepła z obór, chlewni, kurników. Dzięki temu przeprowadzona termomodernizacja będzie skuteczniejsza i tańsza, a środki konieczne do ogrzania obiektów znacząco zmniejszone.
  • Wielowirnikowce to również przeprowadzanie inspekcji stanu technicznego dachów, silosów, zbiorników bez konieczności wysyłania ludzi do pracy na wysokości, bez ponoszenia kosztów ochrony osobistej pracowników.
    Modne staje się obecnie wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych, pozwalających oszczędzać energię. I tu także nieocenionym urządzeniem pozwalającym kontrolować sprawność instalacji jest dron z kamerą termowizyjną. Uszkodzone elementy ogniw nagrzewają się, to właśnie pozwalają wykryć i zlokalizować drony przemysłowe wyposażone w kamery na podczerwień.

Innowacyjne drony w rozsądnej cenie – to możliwe

Podsumowując: drony to możliwość oszczędności środków produkcji i sposób na poprawę bezpieczeństwa ludzi, wiec czemu tego nie korzystać? Nie musisz mieć drona, by ułatwiać sobie życie.

Znajdź w swojej okolicy firmę taką jak Fly Away Plus z Białegostoku, która zapewni Ci potrzebne usługi dronem, na najwyższym poziomie.