1. Pogoda – pierwsze loty dronem warto wykonać przy bezwietrznej pogodzie, dobrze gdy słońce nie razi w oczy.
Pogoda dla drona korzystającego z GPS, to nie tylko warunki atmosferyczne, ale i KP, czyli
aktywność słoneczna, która ma wpływ na działanie urządzeń pozycjonujących BSP. Aplikacjami, które pozwolą Ci sprawnie zdobyć wiadomości są: UAV Forecast, Aurora, Solar acitivity, Windy, ICM i wiele innych, jednak warto sprawdzać kto jest źródłem informacji.
2. Lokalizacja – nie wszędzie wolno latać, nie tylko bez świadectwa kwalifikacji, ale również są miejsca gdzie zakazy dotyczą wyszkolonych operatorów dronów. Należy to sprawdzić, by samemu nie
narazić się na przykre konsekwencje i by nie stwarzać zagrożenia dla innych. Nieocenionym źródłem informacji jest DRONE RADAR, podający w prosty sposób informacje zasysane z oficjalnych stron Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Warto zapłacić za wersję PRO dającą możliwość sprawdzenie dostępności możliwość lotów w planowanych lokalizacjach, nie tylko w miejscu w którym jesteśmy.
3. Możliwości urządzenia z którego korzystasz – „instrukcje są dla idiotów” – może i tak, ale przed pierwszym lotem zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego drona, poznaj jego możliwości
techniczne np. czas lotu, zasięg nadajnika, po to by urządzenie nie uciekło podczas pierwszych prób. Daj „inteligentnemu urządzeniu szansę powrotu do miejsca startu jeśli zgubi sygnał.
4. Zabezpieczenie miejsca startu i lądowania – drony wzbudzają zainteresowanie, szczególnie dzieci, dlatego koniecznie należy zabezpieczyć miejsce startu i lądowania by nikomu nie stała się krzywda. Szybko obracające się śmigła drona tną jak ostrza, zabezpieczenie miejsca zabezpiecza również Ciebie przed odpowiedzialnością, za spowodowanie wypadku.
5. Lataj z głową – jak ze wszystkim, trzeba myśleć podczas latania, zastanowić się by nikt nie ucierpiał podczas naszego lotu.
Pamiętaj:
- zawsze operator bezzałogowego statku powietrznego odpowiada za lot od startu do lądowania
- musi ustąpić pierszeństwa drogi wszystkim załogowym statkom powietrznym
Przypominamy:
Dronem o wadze powyżej 600 g możesz latać bez świadectwa kwalifikacji 30 m od ludzi i 100 m od granicy zabudowy, nie dotyczy to lotów komercyjnych, które z założenia wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji.