Szkolenie NSTS 05/06 – uprawnienie do lotów w zasięgu wzroku i poza widocznością

Ukończenie szkolenia NSTS 05/06 przygotuje Cię do zdania egzaminu, dającego uprawnia pozwalające wykonywać dronami loty w zasięgu wzroku i poza widocznością operatora.

Kurs składa się z części teoretycznej, zawierającej osiem bloków tematycznych i części praktycznej, na w której realizujemy zajęcia praktyczne naziemne, w locie lub na symulatorze. W części praktycznej kursanci uczą się latać, widząc tylko to, co kamera umieszczona na dronie, kierują nim korzystając z obrazu przesyłanego na odległość i ze wskazań telemetrii dostępnych na wyświetlaczu aparatury sterującej. Program szkolenia NSTS 05/06 wykorzystywany w naszej szkole jest w 100% zgodny z programem szkolenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Program szkolenia NSTS 05/06

Program prowadzonego przez nas szkolenia NSTS jest w 100% zgodny z wymaganiami Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zgodnie z wymaganiami ULC, szkolenie teoretyczne obejmuje następujące elementy tematyczne:

  • meteorologia – zawiera bloki z: meteorologii lotniczej, odczytywania warunków pogodowych na podstawie informacji TAF, METAR itp., oceny warunków atmosferycznych właściwych dla eksploatacji drona oraz oceny zjawisk meteorologicznych, zagrażających bezpieczeństwu lotu bezzałogowego statku powietrznego,
  • zagadnienia prawa lotniczego – obejmuje: elementy prawa lotniczego, przepisy licencjonowania i wydawania świadectw dla operatorów dronów, prawo dotyczące lotów bezzałogowych w Polsce, procedury i przepisy w ruchu lotniczym, organy i służby w ruchu lotniczym, konsekwencje naruszania przepisów lotniczych oraz klasyfikacje przestrzeni powietrznej,
  • ograniczenia możliwości człowieka – skupia się na: tzw. czynniku ludzkim w lotnictwie, podstawach psychologii lotniczej (wysiłek umysłowy i fizyczny), wpływie substancji psychoaktywnych na zdolność operowania dronem, podstawowej wiedzy z zakresu psychologii i fizjologii człowieka w kontekście lotów bezzałogowych oraz zagadnienia współużytkowania przestrzeni powietrznej przez pilotów statków załogowych i bezzałogowych,
  • procedury operacyjne – czyli zasady przygotowania do lotu i obowiązujące w czasie lotu, stosowane środki łączności w lotnictwie bezzałogowym, ratownictwo i akcje poszukiwawcze oraz procedury badań wypadków lotniczych,
  • techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu i na ziemi – zagrożenia dla innych statków powietrznych, ludzi i mienia, zachowanie bezpiecznej odległości, przeciwdziałanie zagrożeniom, które mają wpływ na wykonywany lot, błędy operatora i zawodność sprzętu, systemy awaryjne, zasady ich działania i ich uwzględnienie w planowaniu lotów.
  • osiągi SBSP w locie – wszystkie elementy budowy dronów, które mają wpływ na start, lot i lądowanie,
  • ogólną wiedzę o dronach – informacje techniczne z zakresu zasilania dronów, ich napędów, obsługi naziemnej i bezpieczeństwa, a także podstawowe informacje na temat zastosowania dronów,

Praktyczne szkolenie NSTS składa się z:

  • praktycznej części naziemnej – między innymi: bezpieczeństwo podczas obsługi naziemnej, ocena zdatności SBSP do lotu, przygotowanie systemu do wykonania zaplanowanych operacji, przygotowanie operacyjne i nawigacyjne lotu, analiza informacji meteorologicznych, zabezpieczenie miejsca startu i lądowania itp.
  • szkolenia praktycznego w locie – start i lądowanie, utrzymywanie równowagi w locie po prostej i na stałej wysokości, wprowadzanie i wyprowadzanie z zakrętu skoordynowanego, krążenie, zmiany wysokości lotu, lot po zaplanowanej trasie, reakcje na sytuacje awaryjne.

Ukończenie szkolenia w licencjonowanym ośrodku takim jak Fly Away Plus jest warunkiem przystąpienia do egzaminu, pozwalającego zdobyć kwalifikacje NSTS 05/06, dającym prawo latać w zasięgu wzroku i poza widocznością.

W naszej szkole nauczysz się latać, poznasz wszystkie zasady tak, by Twoja przygoda z dronami nie doprowadziła do żadnej kolizji z prawem. Nauczymy Cię, jak wypracować procedury zapewniające bezpieczne loty, a wszystko to bez zbędnego stresu, w przyjaznej, pogodnej atmosferze.

Każdy instruktor może szkolić inne osoby w ramach uprawnień, które posiada sam, więc jeśli ma wpisane do świadectwa kwalifikacji uprawnienie NSTS 05 lub 06 po uzyskaniu uprawnień INS będzie mógł również szkolić osoby chcące uzyskać świadectwo kwalifikacji NSTS 05 lub 06.

TOP