Szkolenia UAVO – profesjonalne i rekreacyjne operowanie dronami

Latanie dronem jest umiejętnością, której, jak wszystkiego, trzeba się nauczyć. Podobnie jak jazda samochodem czy rowerem, dojście do wprawy wymaga ćwiczeń. Warto tę wprawę nabyć, gdyż drony wykorzystywane są w coraz nowszych dziedzinach, stając się często podstawowym urządzeniem w pracy, a nie są to tanie urządzenia i każda kraksa generuje dodatkowe koszty.

Pamiętać należy, że w przypadku lotów innych niż sportowe lub rekreacyjne, operator ma obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji, wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, po zdaniu egzaminu państwowego, do którego przygotowują nasze szkolenia UAVO.

Gdzie można latać dronem bez licencji?

Z drona można korzystać bez odbycia szkolenia na drony, wykonując loty:

 • rekreacyjne – pozwalające zobaczyć świat z nowej perspektywy, obejrzeć miejsca niedostępne lub trudno dostępne, robić filmy dokumentujące dana aktywność np. w czasie jazdy rowerem, jazdy na rolkach, podczas żeglowania itp.
 • sportowe – drony wyścigowe to taka FORMUŁA 1, w której rozgrywane są zawodowy Grand Prix; wiele osób lata nimi, aby poczuć „zastrzyk adrenaliny”, często porównywany do poziomu adrenaliny podczas skoku spadochronowego lub szybkiej jazdy motorem.

Pamiętaj! Gdy latasz bez świadectwa kwalifikacji:

 1. Dron zawsze musi znajdować się w zasięgu wzroku,
 2. Musisz zachować 100-metrową odległość poziomą od granic zabudowy miast,osiedli czy zgromadzeń, ludzi na wolnym powietrzu i 30 m od osób i pojazdów nie znajdujących się w dyspozycji operatora (ograniczenie to nie dotyczy modeli o masie startowej do 600g),
 3. Nie możesz latać w strefach ograniczenia lotów np. w pobliżu lotnisk, obiektów infrastruktury krytycznej, czy nad parkami narodowymi itp.,
 4. Oznacz drona w sposób umożliwiający identyfikację osoby eksploatujące dany model,
 5. Noś kamizelkę odblaskową.

Za naruszanie przepisów grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności.

Szkolenia UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator)

By używać dronów w celach zarobkowych, należy zapoznać się z prawem lotniczym oraz wykazać się umiejętnością sterowania dronem. W obu tych zakresach przygotowaniem są szkolenia UAVO.

Fly Away Plus organizuje określone rodzaje szkoleń. Proponujemy:

 • szkolenie VLOS (Visual Line Of Sight) – trwające 4 dni szkolenie, przygotowujące do egzaminu państwowego, po zdaniu którego zdobędziesz uprawnienie, pozwalające latać multicopterem o masie startowej do 5 kg w zasięgu wzroku operatora lub obserwatora,
 • szkolenie BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) – trwające 6 dni szkolenie, po ukończeniu którego zyskasz przygotowanie do zdania egzaminu państwowego dającego uprawnienia do lotów wielowirnikowcem o masie do 5kg, w zasięgu wzroku i poza widocznością operatora,
 • szkolenie MTOM – niezbędne w celu uzyskania uprawnienia podnoszącego kategorię wagową BSP do 25 kg,
 • szkolenie INS – kurs pozwalający zdobyć umiejętności niezbędne do prowadzenia szkoleń UAVO i zdania egzaminu państwowego, dzięki któremu zdobędziesz uprawnienia instruktora (INS) UAVO; warunkiem przystąpienia do tego szkolenia są bardzo dobre umiejętności pilotażu BSP i wylatane przynajmniej 60 godzin w BVLOS-ie.
 • szkolenie na płatowce – drony to nie tylko najpopularniejsze multirotory, to także płatowce, śmigłowce czy sterowce; każdy rodzaj BSP wymaga różnych umiejętności. Jako że płatowce (samoloty), dzięki sile nośnej wytwarzanej na skrzydłach, mogą latać dużo dłużej niż wielowirnikowce, znajdują zastosowania w licznych komercyjnych dziedzinach, na przykład w geodezji czy rolnictwie i wszędzie tam gdzie należy sfotografować wielkie powierzchnie. Stąd w odpowiedzi na potrzebę rynku proponujemy szkolenia UAVO, uczące latania płatowcami w dwóch kategoriach wagowych: do 5 kg i do 25 kg.

Po zakończeniu wybranego szkolenia na drony, uczestnik jest praktycznie oraz teoretycznie gotowy do zdania egzaminu państwowego, który odbywa się na miejscu w Białymstoku. Uczestnik może w swojej pracy wykorzystywać drony lub po prostu bawić się nimi w sposób bezpieczny.

Szkolenia UAVO a przepisy korzystania z dronów

„Nieznajomość prawa nie zwalnia ze stosowania prawa”, więc planując latanie dronami warto więc wiedzieć, jakie ograniczenia i obowiązki dotyczą operatorów modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych. Różnica pomiędzy modelem latającym, a bezzałogowym statkiem powietrznym polega na tym, że modeli zdalnie sterowanych używa się tylko w lotach rekreacyjnych i sportowych, a dron używany w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, to bezzałogowy statek powietrzny. Każdy lot bezzałogowym statkiem powietrznym wymaga posiadania Świadectwa kwalifikacji UAVO (nieistotna jest waga drona).

Kolejnym wymaganiem, które musi spełnić operator drona, jest posiadanie ubezpieczenia OC. Obowiązkiem objęci są wszyscy operatorzy, wykonujący loty.

Pamiętać należy również o obowiązku noszenia kamizelek w jaskrawych kolorach.

Aby poznać wszystkie obowiązki ciążące na operatorze drona, najprościej jest ukończyć szkolenie UAVO. W naszym ośrodku doświadczeni instruktorzy przyuczą Cię do bezpiecznego latania w zgodzie z przepisami. Szkolenia na drony przygotowują na różne warunki i sytuacje z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, pozwolą oszczędzić pieniądze, minimalizując ryzyko uszkodzeń Twojego urządzenia.

Moduł montażu i post produkcji filmowej

Moduł montażu i post produkcji filmowej osadzony jest całkowicie na oprogramowaniu Blackmagic Design Davinci Resolve. Jest to oprogramowanie na którym są tworzone nie tylko najwyższej klasy kinowe produkcje filmowe, ale również większość reklam telewizyjnych, czy  seriali.

 

Moduł ten prowadzony będzie przez autoryzowanego instruktora firmy Blackmagic Design Tomasz Czecha, którego absolwenci pracują w najlepszych studiach graficznych w Europie.

TOP