Szkolenia NSTS – profesjonalne i rekreacyjne operowanie dronami

Latanie dronem jest umiejętnością, której, jak wszystkiego, trzeba się nauczyć. Podobnie jak jazda samochodem czy rowerem, dojście do wprawy wymaga ćwiczeń. Warto tę wprawę nabyć, gdyż drony wykorzystywane są w coraz nowszych dziedzinach, stając się często podstawowym urządzeniem w pracy, a nie są to tanie urządzenia i każda kraksa generuje dodatkowe koszty.

Czy można latać dronem bez licencji?

Obecnie nie zależnie czy lata się rekreacyjnie, zawodowo czy sportowo trzeba być zarejestrowanym pilotem w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a dron musi być oznaczony numerem operatora.

Teraz loty dronami dzieli się na trzy kategorie:

Podział na kategorie uprawnień lotniczych

W skrócie, w kategorii otwartej lata się z dala od ludzi i budynków (im większy dron tym większe odległości). W ramach tej kategorii są trzy podkategorie A1, A2, A3. By latać w pod kategorii A2 należy zgadać egzamin w ośrodku szkoleniowym, który jak najbardziej można u nas wykonać.

W kategorii szczególnej lata się, jeśli jakikolwiek ogranicznik w kategorii otwartej jest przekroczony. By latać w kategorii szczególnej trzeba mieć ukończony kurs NSTS.

NSTS 01 pozwala latać w zasięgu wzroku dronem do masy 4kg

NSTS 02 pozwala latać w zasięgu wzroku dronem do masy 25kg

NSTS 05 pozwala latać poza zasięgiem wzroku dronem do masy 4kg

NSTS 06 pozwala latać poza zasięgiem wzroku dronem do masy 25kg

 Pamiętaj! Gdy latasz w kategorii otwartej:

 1. Dron zawsze musi znajdować się w zasięgu wzroku,
 2. Musisz zachować odpowiednią odległość od budynków i ludzi zależnie od wielkości drona i kategorii w jakiej latasz,
 3. Nie możesz się wznieść na wysokość powyżej 120 m od powierzchni ziemi,
 4. Nie możesz latać w strefach ograniczenia lotów np. w pobliżu lotnisk, obiektów infrastruktury krytycznej, czy nad parkami narodowymi itp.,
 5. Oznacz dron swoim numerem operatora nadanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego,
 6. Podczas lotów musisz posiadać przy sobie swoje Potwierdzenie rejestracji operatora
 7. Dodaj Check-In w aplikacji DronRadar
 8. Noś kamizelkę odblaskową.

 

Za naruszanie przepisów grozi karą grzywny lub karą pozbawienia wolności.

Szkolenia NSTS (National Space Transportation System)

By używać dronów w kategorii szczególnej, należy zapoznać się z prawem lotniczym oraz wykazać się umiejętnością sterowania dronem. W obu tych zakresach przygotowaniem są szkolenia NSTS.

Fly Away Plus organizuje określone rodzaje szkoleń. Proponujemy:

 • szkolenie NSTS 01/02 – szkolenie trwające 3 dni w przypadku NSTS 01 oraz 4 dni w przypadku szkolenia NSTS 02, przygotowujące do egzaminu, po zdaniu którego zdobędziesz uprawnienie, pozwalające latać multicopterem o masie startowej do 4 kg (NSTS 01) oraz do 25 kg (NSTS 02) w zasięgu wzroku operatora lub obserwatora, 
 • szkolenie NSTS 05/06 – szkolenie trwające 5 dni w przypadku NSTS 05 oraz 6 dni w przypadku szkolenia NSTS 06, po ukończeniu którego zyskasz przygotowanie do zdania egzaminu dającego uprawnienia do lotów wielowirnikowcem o masie startowej do 4 kg (NSTS 05) oraz do 25 kg (NSTS 06), w zasięgu wzroku i poza widocznością operatora,
 • szkolenie ITS (indywidualny tok szkolenia) - szkolenie indywidulane zależne od umiejętności kurstanta
 • szkolenie MTOM – niezbędne w celu uzyskania uprawnienia podnoszącego kategorię wagową BSP do 25 kg,
 • szkolenie INS – kurs pozwalający zdobyć umiejętności niezbędne do prowadzenia szkoleń UAVO i zdania egzaminu, dzięki któremu zdobędziesz uprawnienia instruktora (INS) UAVO; warunkiem przystąpienia do tego szkolenia są bardzo dobre umiejętności pilotażu BSP i wylatane przynajmniej 60 godzin w BVLOS-ie.
 • szkolenie na płatowce – drony to nie tylko najpopularniejsze multirotory, to także płatowce, śmigłowce czy sterowce; każdy rodzaj SBSP wymaga różnych umiejętności. Jako że płatowce (samoloty), dzięki sile nośnej wytwarzanej na skrzydłach, mogą latać dużo dłużej niż wielowirnikowce, znajdują zastosowania w licznych komercyjnych dziedzinach, na przykład w geodezji czy rolnictwie i wszędzie tam gdzie należy sfotografować wielkie powierzchnie. Stąd w odpowiedzi na potrzebę rynku proponujemy szkolenia NSTS, uczące latania płatowcami w dwóch kategoriach wagowych: do 4 kg i do 25 kg.

Po zakończeniu wybranego szkolenia na drony, uczestnik jest praktycznie oraz teoretycznie gotowy do zdania egzaminu, który odbywa się na miejscu w Białymstoku. Uczestnik może w swojej pracy wykorzystywać drony lub po prostu bawić się nimi w sposób bezpieczny.

Szkolenia NSTS a przepisy korzystania z dronów

„Nieznajomość prawa nie zwalnia ze stosowania prawa”, więc planując latanie dronami warto więc wiedzieć, jakie ograniczenia i obowiązki dotyczą operatorów modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych. Różnica pomiędzy modelem latającym, a bezzałogowym statkiem powietrznym polega na tym, że modeli zdalnie sterowanych używa się tylko w lotach rekreacyjnych i sportowych, a dron używany w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, to bezzałogowy statek powietrzny. Każdy lot bezzałogowym statkiem powietrznym wymaga spełnienia konkretnych warunków zależnych od rozmiarów i wyposażenia drona oraz od miejsca i warunków wykonywania lotów.

Kolejnym wymaganiem, które musi spełnić operator drona, jest posiadanie ubezpieczenia OC. Obowiązkiem objęci są wszyscy operatorzy, wykonujący loty.

Pamiętać należy również o obowiązku noszenia kamizelek w jaskrawych kolorach w lotach w kategorii szczególnej.

Aby poznać wszystkie obowiązki ciążące na operatorze drona, najprościej jest ukończyć szkolenie NSTS. W naszym ośrodku doświadczeni instruktorzy przyuczą Cię do bezpiecznego latania w zgodzie z przepisami. Szkolenia na drony przygotowują na różne warunki i sytuacje z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, pozwolą oszczędzić pieniądze, minimalizując ryzyko uszkodzeń Twojego urządzenia.

Moduł montażu i post produkcji filmowej

Moduł montażu i post produkcji filmowej osadzony jest całkowicie na oprogramowaniu Blackmagic Design Davinci Resolve. Jest to oprogramowanie, na którym są tworzone nie tylko najwyższej klasy kinowe produkcje filmowe, ale również większość reklam telewizyjnych, czy seriali.

Moduł ten prowadzony będzie przez autoryzowanego instruktora firmy Blackmagic Design Tomasz Czecha, którego absolwenci pracują w najlepszych studiach graficznych w Europie.

TOP